- Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda -
17. novembra/studenog 2024. godine širom svijeta obilježava se Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda. (eng. "World Day Remembrance for Road Traffic Victims").
Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda (“World Day of Remembrance for Road Traffic Victims”) obilježava se svake treće nedjelje u 11. mjesecu. Ove godine 17. novembra prisjećamo se miliona ljudi koji su izgubili živote ili su povrijeđeni u saobraćajnim nezgodama, te iskazujemo suosjećanje sa svima onima koji su ostali iza žrtava, članovima njihovih porodica i prijateljima. Dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda obilježava se od 2005. godine kada je u formi Rezolucije usvojen na Generalnoj skupštini UN-a, uz snažnu podršku Svjetske zdravstvene organizacije (World Health Organization, WHO).
Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda obilježava se sjećanjem na stradale i teško povrijeđene u saobraćajnim/prometnim nezgodama. Ove godine Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda se obilježava pod sloganom: “Sjećaj se, podrži, djeluj”, s ciljem podizanja svijesti i promicanja aktivnog angažmana u prevenciji saobraćajnih nezgoda. Ciljevi Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda trebaju omogućiti bolju povezanost među žrtvama, njihovim porodicama i zajednicama, te podići svijest o značaju prevencije saobraćajnih/prometnih nezgoda i pružanju podrške onima koji su pogođeni.
Ciljevi su formirani kako bi se:
1. Odala počast svim osobama poginulim i teže povrijeđenim u saobraćaju;
2. Priznala važnost i težak rad hitnih službi;
3. Ukazalo na često neadekvatne pravne reakcije na saobraćajne nezgode sa smrtnim ishodom i teškim povredama, te se zalagali za ozbiljniji pristup;
4. Zalagalo se za bolju podršku žrtvama saobraćajnih nezgoda i njihovim porodicama;
5. Promovisale mjere zasnovane na dokazima s ciljem prevencije i konačnog smanjenja i broja smrtnih slučajeva i povreda u saobraćaju.
Također se želi naglasiti značaj provedbe Zakona o bezbjednosti saobraćaja, temeljite istrage nakon saobraćajne/prometne nezgode da bi se uvidjelo da li se desilo krivično djelo i šta se treba promijeniti kako bi se spriječilo ponavljanje istog. Pored toga zahtijeva se da se počinitelji koji su počinili kazneno djelo krivično gone. Žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda koje su trajno ozlijeđene, ili imaju člana porodice koji je ozlijeđen ili nastradao, zaslužuju i priželjkuju pravosudni sistem koji se provodi ozbiljno, pošteno i dosljedno. Ovakav sistem može biti i od izrazitog značaja kao čin prevencije saobraćajnih/prometnih nezgoda, što bi rezultiralo da se iz tragedija izvuku pouke kako se iste ne bi opet ponovile.
Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda će se obilježiti i putem kampanja u cijelom svijetu, koje imaju za cilj podizanje svijesti o značaju rada hitnih službi, zagovaranje snažnije podrške žrtvama saobraćajnih/prometnih nezgoda i njihovim porodicama.
Ovaj dan igra bitnu ulogu u provedbi Dekade aktivnosti za cestovnu sigurnost (2021-2030) gdje je cilj do 2030. godine smanjiti broj žrtava saobraćajnih/prometnih nezgoda za 50%.
Ovogodišnja kampanja prikazuje priče o “TOM DANU” kada su saobraćajne/prometne nezgode zauvijek promijenile živote žrtava. Svaka žrtva ima svoju priču o tom danu, koju njihovi rođaci, prijatelji i poznanici nose u svojim sjećanjima. Emocionalni utisak tog dana je toliko snažan da ostaje u našim pamćenjima zauvijek. Stoga, na Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda 2024. godine, prisjećamo se “tih dana” i njihovih posljedica.
Na globalnom nivou, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da u saobraćajnim/prometnim nezgodama svake godine smrtno strada oko 1,35 miliona ljudi. Prema podacima Međunarodnog programa za procjenu cesta (International Road Assessment Programme– iRAP) zbog posljedica saobraćajnih nezgoda svakog dana u prosjeku 56 osoba postaju kvadriplegičari, 161 osobi bude amputiran ekstremitet, 932 osobe dožive teške povrede mozga, a 20.865 lica pretrpi neku vrstu frakture. Dnevno 102.835 lica, uglavnom mladih osoba, smrtno strada ili zadobije doživotne posljedice.
Gore navedeni podaci i ljudske priče nas podsjećaju na potrebu da poboljšamo sigurnosne sisteme koji će spriječiti saobraćajne/prometne nezgode i ljudske traume. Obilježavanjem Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih/prometnih nezgoda pridajemo važnost surovoj stvarnosti posljedica saobraćajnih/prometnih nezgoda.
bihamk.ba