- Premijer Halilagić prisustvovao otvorenju obnovljene Šarene džamije u Tuzli -
U okviru manifestacije „Dani vakufa u Bosni i Hercegovini“, danas je svečano otvorena obnovljena Šarena džamija u Tuzli. Rekonstrukciju i restauraciju Šarene ili, kako je još poznata, Behram-begove ili Atik džamije, finansirala je Generalna direkcija vakufa Republike Turske. Projekat je ovo vrijedan ukupno 2,5 miliona KM, a realiziran je putem Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Uz visoke zvaničnike Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Generalne direkcije vakufa Republike Turske i države Bosne i Hercegovine, svečanosti je prisustvovao i premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić koji se, u okviru svog obraćanja prisutnima, zahvalio Republici Turskoj i njenim institucijama na prijateljstvu koje traje godinama i koje se ogleda u konkretnim djelima.
„Ova obnova nije samo čin materijalne obnove, već i ulaganje u kolektivnu memoriju, identitet i duhovnu budućnost Tuzle i Tuzlanskog kantona“, rekao je Halilagić ističući da i Vlada Tuzlanskog kantona, svake godine, u kontinuitetu podržava projekte vjerskih zajednica, a u okviru čega, shodno i broju vjernika, Islamska zajednica u BiH povlači dominantan dio sredstava.
„U toku protekle godine Vlada Tuzlanskog kantona pomogla je brojne projekte Islamske zajednice, među kojima i izgradnju zgrade za odgojno-obrazovne svrhe u kompleksu Behram-begove medrese, Medžlis Islamske zajednice Banovići, Medžlis Islamske zajednice Živinice, opremanje mekteba i centra za predškolski odgoj na području Muftijstva tuzlanskog, sufinansirala rekonstrukciju i izgradnju administrativnog sjedišta i obdaništa Medžlisa Islamske zajednice Bratunac, sufinansirala nabavku silosa za potrebe Medžlisa Islamske zajednice Janja, te dodijelila sredstva za sufinansiranje projekta izdavanja magazina za ženu muslimansku „Bosanska Sumejja“ i naučnog časopisa „Hikmet““, izdvojio je Halilagić, te zaželio da obnovljena Šarena džamija i dalje bude prostor molitve, ali i susreta, dijaloga, umjetnosti i duhovne snage.
„Neka i dalje bude svjedok prošlosti – ali i inspiracija budućnosti“, zaključio je premijer Halilagić.
Rekonstrukcija ovog vrijednog objekta započela je 2018. godine. Projekat je uključivao vraćanje izgleda kupole i trijema prema izvornim nacrtima iz 1888. godine, a svi radovi su izvedeni u skladu sa konzervatorskim smjernicama. Džamija sa haremom koji se nalazi pored nje, te ulaznim portalom stare Behram-begove medrese čine cjelinu koja u je 2010. godine Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine proglasila nacionalnim spomenikom.
Prva džamija na ovom mjestu podignuta je još prije 1533. godine. Nažalost, taj objekt, zajedno s pratećim medresom i mektebom, uništen je u požaru 1871. godine. Nova džamija sagrađena je 1888. godine, i to prema projektu austrijskog arhitekte Franza Mihanovića, uz kasnije adaptacije koje je izradio Franz Kuril. Šarena džamija je izuzetno vrijedan primjer arhitekture kasnog 19. stoljeća, jer je izgrađena u pseudomaurskom stilu – stilu koji je tada bio prisutan širom Osmanskog i Austro-Ugarskog kulturnog prostora.
Ovaj stil se u 19. stoljeću namjerno koristio za javne i vjerske objekte kako bi se istakla njihova islamska orijentacija u kontekstu tadašnje kulturne politike Austro-Ugarske. Šarena džamija u Tuzli predstavlja jedan od rijetkih i autentičnih primjera ovog stila u Bosni i Hercegovini, što joj daje dodatnu vrijednost.
Odjeljenje za informisanje
5.5.2025. godine