Lars-Gunnar Wigemark boravio u posjeti Općini Lukavac


WigeLuDE1Jučer je ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini, sa saradnicima, boravio u radnoj posjeti Općini Lukavac, na poziv Općinskog načelnika.
Kako je istakao Općinski načelnik dr.sc. Edin Delić, gospodin Wigemark je pokazao veliki interes prema Lukavcu, te da vrlo dobro vlada podacima šta se dešava na našoj Općini.
Tokom posjete razgovarano je o problemima sa kojima se suočavaju preduzeća na području općine Lukavac, kao i potencijalnim mogućnostima koje nude EU fondovi. Uvaženi gospodin Wigemark ovom prilikom kazao je: “Ovo je prva zvanična posjeta Općini Lukavac. Ranije sam imao priliku sresti se sa načelnikom Općine Lukavac na različitim skupovima, uključujući i skupove sa drugim načelnicima iz oba entiteta, i Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Što se tiče samog Lukavca, vi imate tradicionalnu tešku industriju koja je jednim dijelom u državnom vlasništvu ali pored toga imate i jako puno novih aktivnih privatnih preduzeća. Jedno takvo privatno preduzeće ćemo posjetiti danas tokom dana. Mi smo, EU, potpomogli nabavku opreme u ovom preduzeću i zapravo ono što mi želimo da vidimo je jedna promjena fokusa i pažnje sa javnog sektora na privatni sektor, i mislim da je to nešto što važi za svaku općinu. I Lukavcu, kao i svakoj drugoj općini potrebna su nova radna mjesta, ekološki povoljna.”
Uz to je gospodin Wigemark dodao da javna preduzeća moraju težiti ka tome da budu efikasnija, otvorenija i manje korumpirana.
Tokom ove radne posjete, sagovornici su konstatovali da lokalna zajednica može i treba da preuzme aktivnije učešće u rješavanju ključnih pitanja za ekonomski rast i stvaranje novih radnih mjesta na lokalnom nivou.
 “Drago mi je da su predstavnici EU danas poručili našim građanima da mi želimo vladavinu prava i ja dajem punu podršku jednom takvom stavu. Moram kazati da je posjeta privrednom subjektu na našoj općini, koja je planirana u sklopu posjete Lukavcu, vezana za investiciju koja se dešava u vrijeme tekućeg mandata. Kada se otvori prostor i kada se stvore mogućnosti za ekonomske aktivnosti onda ide izgradnja postrojenja koja će donijeti nova radna mjesta. Želim poslati poruku da mi želimo raditi transparentno, da želimo raditi u skladu sa zakonom, da smo otvoreni za sve inicijative, pitanja i prijedloge i da želimo delegirati Općinu Lukavac Međunarodnoj zajednici kao Općinu koja radi u interesu građana i koja će se vrlo predano boriti za vladavinu prava”, rekao je povodom današnje posjete Općinski načelnik dr.sc. Edin Delić.
Obje strane složile su se oko važnosti nastavka dijaloga i saradnje.

WigeLuDE2

6.7.2018. godine

 • TK Novosti

  • Održana 48. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona

   Održana 48. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantonaUsvojen izvještaj o radu Ministarstva pravosuđa i uprave Vlada je danas usvojila i Izvještaj o radu Ministarstva pravosuđa i uprave za 2018. godinu. Tokom protekle godine, Ministarstvo je poduzelo niz...

  • Prijem za „bronzane“ karatiste

   Prijem za „bronzane“ karatisteNa Europskom prvenstvu u karateu za kadete, juniore i mlađe seniore, održanom od 8. do 10. februara u danskom Aalborgu, reprezentacija Bosne i Hercegovine je ostvarila zavidne rezultate, među kojima se...

  • Održana 47. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona

   Održana 47. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantonaUsvojen Izvještaj o radu Ministarstva finansija TK Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Izvještaj o radu Ministarstva finansija Tuzlanskog kantona za period 01.01. – 31.12.2018. godine. Imajući u vidu...

  • In Memoriam – Kristijan Smiljanić

   In Memoriam – Kristijan Smiljanić Dragi prijatelji i suradnici, sa velikom tugom u srcu vas obavještavamo da nas je napustio naš Kristijan. Jučer u poslijepodnevnim satima je prestalo kucati srce velikog čovjeka koji je nama u...

  • Pozivnica za „Dane kulture Irana“

   Pozivnica za „Dane kulture Irana“ Ministrica za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona Slavena Vojinović ugostila je jučer atašea za kulturu Ambasade Islamske Republike Iran u Bosni i Hercegovini Hosseina Nouria sa saradnicima....

  • Održana 25. vanredna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona

   Održana 25. vanredna sjednica Vlade Tuzlanskog kantonaUtvrđen nacrt Budžeta TK za 2019. godinu Na današnjoj sjednici Vlada je utvrdila i u skupštinsku proceduru uputila nacrte Budžeta Tuzlanskog kantona za 2019. godinu i Zakona o izvršenju Budžeta...

  << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

 pavic1

vip

Banner Lukavac 180x112

kurkumin

autor2

 tztk

fana

imel2

izazovb

TQM

 autor agencija4

umel1

 cydonia2

sporticus

golden feb 2019

 seif1

piemonte1

emma

Fare

kapija3

grad tuzla1

vlada tk1